Vær med til en hyggelig dag for hele familien, når ’Den Store Kagedag’ afholdes i Riddersalen på Selsø Slot.

Vil du være smagende gæst kan du købe din billet via linket her eller du kan købe billet på dagen.

Måske vil du endda selv prøve kræfter som konditor derhjemme og selv deltage med en kage i den store konkurrence?

Du kan stille op i fire forskellige kategorier:
1) Den smukkeste kage
2) Den lækreste kage
3) Den bedste historiske kage
4) De særlige kage

Store som små kan deltage i konkurrencen, så pynt din kage efter alle kunstens regler, lav en velsmagende kage eller en kage, som har en helt særlig historie for dig. En historisk kage behøver ikke være lavet efter en historisk opskrift, men kan være en kage, som du fik hos dine bedsteforældre, har en særlig historie i din familie eller en kage, som bringer minder frem hos dig.
Et kyndigt og kagesultent dommerpanel vil kåre vinderne. Når kagekonkurrencen er overstået må alle smage på kagerne – mums!

Hvis du vil deltage i konkurrencen, skal du blot sende os en mail tre dage før (d. 7. juli) på info@selsoe.dk, og indlevere din kage senest kl. 14 på ‘Den Store Kagedag’.

Praktisk info

Det koster 80 kr. for voksne og 45 kr. for børn (6-17 år) – prisen er inklusiv entré til museet samt en kop kaffe/te eller vand.
Kagebagere får dog gratis entré (én billet pr. kage).

Køb din billet via linket i teksten, eller på dagen i billetsalget, hvor der tages imod kontakter og mobile pay.

Dato
10. juli, 2022
Tidspunkt
14:00 - 16:00